poniedziałek, 20 stycznia 2014

Okrywanie, przycinanie i nawożenie hortensji. Hortensja bukietowa vol.1.Niespodzianka.





Fot.1. Hydrangea paniculata limelight.
Dobry wieczór, moi mili. 

Bardzo dziękuję za miłe komentarze na fanpage 'Czas na hortensje' na facebook.pl . Postaram się odpowiadać na każde z Waszych pytań, dlatego śmiało komentujcie.
Wiem,że naczekaliście się na dzisiejszy post , dlatego od razu przejdę do meritum.

W poprzednim poście wspomniałem o sposobach okrywania roślin - hortensji , tj.: obsypywanie śniegiem, okrywanie gałązkami świerka , czy też agrowłókniną. Osoby, które mają hortensje w donicach , najlepiej, żeby przechowywały je w ciemnym miejscu, o niskiej temperaturze lecz powyżej zera. Pamiętajmy,że kwiaty te muszą mieć swój czas wegetacji.

Fot.2.Hydrangea Macrophylla
Częstym błędem jest obcinanie "suchych", zdrewniałych pędów hortensji z gat. macrophylla. Rośliny, te zawiązują na zeszłorocznych pędach kwiaty na przyszły rok, w górnych częściach pędu.Na pędach bowiem znajdują się pąki, okryte łuskami, które w przyszłym roku wydadzą kwiaty. Jedyne co można obciąć same kwiatostany, lecz łodygi pozostawić. Wiosną za to należy indywidualnie ocenić każdy z poszczególnych pędów i przyciąć tylko te , które zmarzły. Jeśli w poprzednim roku mieliście gęstwinę samych liści u hortensji, nie traćcie nadziei na kwiaty w tym roku. Chyba,że już obcieliście pędy. Podobnie jest z  
 hortensjami z gat. quercifolia- dębnolistna ; aspera-kosmata .            




Za to hortensję bukietową - hydrangea paniculata , najlepiej obciąć 10-15 cm od ziemi w pierwszym roku , aby pozwolić jej na wypuszczenie pędów bocznych i zgęstnienie. W następnych latach , przycinać ją na wysokość 40 cm od gleby, lecz wiosną. Hortensję bukietową formować , niczym drzewko- nadawając jej różne formy. Hortensja bukietowa jest jedną z najbardziej trwałych odmian. Rośnie szybko i energicznie, dając masę dużych kwiatów- tworzących się w kształt stożka i przechodzących z barwy białej przez biało-różową na fioletowo-bordową. Zmiana koloru jest niesamowita, osoby, które nigdy nie miały tych hortensji nie uwierzą w to. Zmiana zabarwienia nie jest spowodowana zmianami pH w glebie, przebiega bowiem samorzutnie.
 Ich kolor sprawia,że są wspaniałym dodatkiem do ogrodu, a odpowiednio skomponowana w innymi roślinami króluje w nim. Kwiatostany osiągają wielkość 30 cm skierowane ku górze.  Kwitnie do późnej jesieni, co ożywia nasz ogród. Zarówno kwiaty na roślinie , jak i suszone są piękne.
Fot.3.Hydrangea Paniculata
 Te ostatnie wykorzystuje się do bukietów i wianków. Kolejnym autem jest to, że toleruje suszę, co prawda preferuje glebę gliniastą , lecz równie dobrze rośnie we wszystkich rodzajach gleb. Najlepiej nawozić ją nawozem do rododendronów .Warto jednak zaznaczyć,że nie można przesadzać z nawozami o dużej zawartości azotu , przy tej odmianie hortensji,ponieważ to pomoże nam w jej 'prowadzeniu. Za duża dawka azotu spowoduje,że będą wydłużone międzywęźla tzn.odstępy między piętrami liści, co spowoduje ,że podczas deszczu oraz samoistnie będą się wyginać. Niekiedy  też od ciężaru kwiatów wyginają się łodygi lecz i temu można zaradzić. Używając bambusowych tyczek i sznurka, tworząc rusztowanie dla tych wdzięcznych roślin.

 Jeśli zadbamy o nią wczesną wiosną i wykonamy wszystkie zabiegi pielęgnacyjne , to do jesieni będziemy mogli mówić jej dzień dobry każdego ranka a ona odwdzięczać się nam barwnymi, ślicznymi kwiatkami.

Aby hortensje były zdrowe nawoźmy je AZOFOSKĄ, ponieważ zawiera mikro, jak i makroelementy , dzięki którym nasze rośliny będą okazałe i będą kwitnąć. Co więcej, mieszanka składnikow zawarta w tym nawozie sprawi,że rośliny utrzymają odpowiedni turgor (sztywność) , który ułatwi przewodzenie wody i soli mineralnych w górne części rośliny. Nawożenie rozpoczynamy od końca marca , ponieważ azofoska jest nawozem długo rozkładającym się. Drugą serię i ostatnią w maju, ponieważ za duża dawka azotu może przyczynić się,że nasze hortensje zmarzną zimą. Gdyż późno dana dawka azotu będzie zmuszała je do rośnięcia i przy spotkaniu z mrozem roślina przemarznie. Nawóz sypiemy w promieniu 30 cm od rośliny.
Fot.4. Hydrangea Paniculata



















Na koniec postu, chciałbym przedstawić możliwość zakupu sadzonki hortensji w doniczce 9,5 oraz 13.
Każdy z Was , już teraz może w domowych warunkach wyhodować kwiaty gotowe do wysadzenia do ogrodu (maj-czerwiec), mając przy tym ogromną radość z pielęgnacji . Wszystkich zainteresowanych proszę o kontakt przez komentarze bądź posty na facebook.pl/czasnahortensje.
Fot.5. Hydrangea Macrophylla.




Pozdrawiam serdecznie :)


3 komentarze:

  1. Potwierdzam wszystko się zgadza!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli już nawożę jakiekolwiek kwiaty to tylko i wyłącznie sprawdzonymi nawozami. Na szczęście znalazłam takie tutaj http://www.substral.pl/ i wiem, że posłużą mi na bardzo długo. Już nie mogę się doczekać, aż mój ogród będzie taki, jak sobie go wymarzyłam.

    OdpowiedzUsuń
  3. rusztowanie jezdne to praktyczne rozwiązanie dla prac montażowych, instalacyjnych i remontowych, gdzie wymagana jest mobilność. Wyposażone w kółka z hamulcem, umożliwia łatwe przemieszczanie bez konieczności demontażu. Lekka, ale solidna konstrukcja gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo użytkowania nawet na większych wysokościach.

    OdpowiedzUsuń