poniedziałek, 20 stycznia 2014

Okrywanie, przycinanie i nawożenie hortensji. Hortensja bukietowa vol.1.Niespodzianka.





Fot.1. Hydrangea paniculata limelight.
Dobry wieczór, moi mili. 

Bardzo dziękuję za miłe komentarze na fanpage 'Czas na hortensje' na facebook.pl . Postaram się odpowiadać na każde z Waszych pytań, dlatego śmiało komentujcie.
Wiem,że naczekaliście się na dzisiejszy post , dlatego od razu przejdę do meritum.

W poprzednim poście wspomniałem o sposobach okrywania roślin - hortensji , tj.: obsypywanie śniegiem, okrywanie gałązkami świerka , czy też agrowłókniną. Osoby, które mają hortensje w donicach , najlepiej, żeby przechowywały je w ciemnym miejscu, o niskiej temperaturze lecz powyżej zera. Pamiętajmy,że kwiaty te muszą mieć swój czas wegetacji.

Fot.2.Hydrangea Macrophylla
Częstym błędem jest obcinanie "suchych", zdrewniałych pędów hortensji z gat. macrophylla. Rośliny, te zawiązują na zeszłorocznych pędach kwiaty na przyszły rok, w górnych częściach pędu.Na pędach bowiem znajdują się pąki, okryte łuskami, które w przyszłym roku wydadzą kwiaty. Jedyne co można obciąć same kwiatostany, lecz łodygi pozostawić. Wiosną za to należy indywidualnie ocenić każdy z poszczególnych pędów i przyciąć tylko te , które zmarzły. Jeśli w poprzednim roku mieliście gęstwinę samych liści u hortensji, nie traćcie nadziei na kwiaty w tym roku. Chyba,że już obcieliście pędy. Podobnie jest z  
 hortensjami z gat. quercifolia- dębnolistna ; aspera-kosmata .            




Za to hortensję bukietową - hydrangea paniculata , najlepiej obciąć 10-15 cm od ziemi w pierwszym roku , aby pozwolić jej na wypuszczenie pędów bocznych i zgęstnienie. W następnych latach , przycinać ją na wysokość 40 cm od gleby, lecz wiosną. Hortensję bukietową formować , niczym drzewko- nadawając jej różne formy. Hortensja bukietowa jest jedną z najbardziej trwałych odmian. Rośnie szybko i energicznie, dając masę dużych kwiatów- tworzących się w kształt stożka i przechodzących z barwy białej przez biało-różową na fioletowo-bordową. Zmiana koloru jest niesamowita, osoby, które nigdy nie miały tych hortensji nie uwierzą w to. Zmiana zabarwienia nie jest spowodowana zmianami pH w glebie, przebiega bowiem samorzutnie.
 Ich kolor sprawia,że są wspaniałym dodatkiem do ogrodu, a odpowiednio skomponowana w innymi roślinami króluje w nim. Kwiatostany osiągają wielkość 30 cm skierowane ku górze.  Kwitnie do późnej jesieni, co ożywia nasz ogród. Zarówno kwiaty na roślinie , jak i suszone są piękne.
Fot.3.Hydrangea Paniculata
 Te ostatnie wykorzystuje się do bukietów i wianków. Kolejnym autem jest to, że toleruje suszę, co prawda preferuje glebę gliniastą , lecz równie dobrze rośnie we wszystkich rodzajach gleb. Najlepiej nawozić ją nawozem do rododendronów .Warto jednak zaznaczyć,że nie można przesadzać z nawozami o dużej zawartości azotu , przy tej odmianie hortensji,ponieważ to pomoże nam w jej 'prowadzeniu. Za duża dawka azotu spowoduje,że będą wydłużone międzywęźla tzn.odstępy między piętrami liści, co spowoduje ,że podczas deszczu oraz samoistnie będą się wyginać. Niekiedy  też od ciężaru kwiatów wyginają się łodygi lecz i temu można zaradzić. Używając bambusowych tyczek i sznurka, tworząc rusztowanie dla tych wdzięcznych roślin.

 Jeśli zadbamy o nią wczesną wiosną i wykonamy wszystkie zabiegi pielęgnacyjne , to do jesieni będziemy mogli mówić jej dzień dobry każdego ranka a ona odwdzięczać się nam barwnymi, ślicznymi kwiatkami.

Aby hortensje były zdrowe nawoźmy je AZOFOSKĄ, ponieważ zawiera mikro, jak i makroelementy , dzięki którym nasze rośliny będą okazałe i będą kwitnąć. Co więcej, mieszanka składnikow zawarta w tym nawozie sprawi,że rośliny utrzymają odpowiedni turgor (sztywność) , który ułatwi przewodzenie wody i soli mineralnych w górne części rośliny. Nawożenie rozpoczynamy od końca marca , ponieważ azofoska jest nawozem długo rozkładającym się. Drugą serię i ostatnią w maju, ponieważ za duża dawka azotu może przyczynić się,że nasze hortensje zmarzną zimą. Gdyż późno dana dawka azotu będzie zmuszała je do rośnięcia i przy spotkaniu z mrozem roślina przemarznie. Nawóz sypiemy w promieniu 30 cm od rośliny.
Fot.4. Hydrangea Paniculata



















Na koniec postu, chciałbym przedstawić możliwość zakupu sadzonki hortensji w doniczce 9,5 oraz 13.
Każdy z Was , już teraz może w domowych warunkach wyhodować kwiaty gotowe do wysadzenia do ogrodu (maj-czerwiec), mając przy tym ogromną radość z pielęgnacji . Wszystkich zainteresowanych proszę o kontakt przez komentarze bądź posty na facebook.pl/czasnahortensje.
Fot.5. Hydrangea Macrophylla.




Pozdrawiam serdecznie :)


czwartek, 16 stycznia 2014

Początek - wstęp o hortensjach

Dzień dobry , moi mili.

Jako,że to jest pierwszy post , opiszę w nim najważniejsze informacje o hortensjach .
Niewiele osób wie ,że hortensja jest spokrewniona blisko z porzeczką i agrestem , ponieważ należą do rodziny skalnicowatych , która pochodzi z Japonii. Kwiaty hortensji często utożsamiane są ze świętami Wielkanocnymi- roślinami zdobiącymi grób Pana Jezusa . Jednak , kwiaty te, doskonale rosną w ogrodach . Jednym z najbardziej rozprzestrzenionych gatunków uprawianych w ogrodach jest HYDRANGEA MACROPHYLLA. Kwiaty tej odmiany hortensji mają małe płatki, które tworzą ścisła , zbitą kulę .Obecnie na rynek ogrodniczy dopływają kolejne odmiany hortensji, które dają szeroki wachlarz możliwości wyboru roślin do naszych ogrodów. W centrach ogrodniczych i na targowiskach można zakupić hortensje pnącą, drzewiastą, bukietową Szczegółowy opis danych odmian i sposobu ich pielęgnacji w kolejnym poście.

 W województwie świętokrzyskim , w Końskich na ulicy Spacerowej 7 znajduje się centrum ogrodnicze TOSCANA , w którym dostępne są hortensje we wszystkich odmianach przeze mnie wymienionych oraz inne rośliny, jak i artykuły ogrodnicze . Zapraszam już dziś.


Hortensje potrzebują dużo światła, lecz nie mogą być posadzone w ogrodzie , w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym. Gdyż liście będą powiędnięte. Zimą nie trzeba jej wykopywać, wystarczy jednie przykryć agrowłókniną bądź gałęziami świerka. Aczkolwiek, kiedyś podczas rozmowy z pewnym panem dowiedziałem się, że zimą obsypuje hortensję śniegiem i to w zupełności gwarantuje jej przetrwanie wysokich mrozów. Jednak, jak wspomniałem wcześniej, nie jest to konieczne - okrywanie hortensji. Często braki kwiatów nie są spowodowane przemarznięciem rośliny, lecz błędami w pielęgnacji. Jakimi ? Np. przycinaniem suchych pędów hortensji z gatunku macrophylla. Czemu, tego również dowiecie się w kolejnym poście.
Nie zapominajmy o podłożu. Gleba powinna być zakwaszona, nie musicie kupować specjalnej ziemi do roślin kwaśnolubnych , wystarczy obsypać dookoła roślinę korą z iglaków. Pamiętajmy,że dodanie torfu do ziemi , w której będzie rosła roślina zapewni jej dłuższe utrzymanie wody w podłożu. Gdy już jesteśmy przy utrzymywaniu wilgotności w podłożu , hortensję należy obficie podlewać bezpośrednio do gleby. Za to , gdy mamy hortensję w doniczkach , uważajmy, by jej nie przelać. Rośliny nie poradzą sobie z nadmiarem wody co doprowadzi do gnicia systemu korzeniowego. Dlatego hortensje w donicy 5 litrowej latem najlepiej podlewać 2 razy dziennie po 300 ml za każdym razem. Uwierzcie, lepiej by zwiędła niż ,żeby była przelana. Parokrotne przelanie hortensji doprowadzi ,że roślina utraci korzenie poprzez ich zgnicie.
 Co do nawożenia , najlepiej stosować mieszankę nawozów do różaneczników , zaś gdy chcemy zakwasić podłoże np. niebieskim hortensjom zakupmy nawóz zawierający siarczan glinu , który zakwasi nam środowisko. Aby kwiaty te, wybarwiły się na niebiesko już w okresie wiosennym, w czasie wzrostu należy je zasilać , co najmniej raz w tygodniu. Nie codziennie, gdyż to osłabi nam roślinę.


 Mam nadzieję,że każdy z Was poszerzył choć o odrobinę swą wiedzę na temat hortensji.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań, na każde odpowiem.

Pozdrawiam serdecznie!